Kawa magazyn Kawa magazyn
86
BLOG

Wyjaśnienie a propos kilku komentarzy do wpisu o Trumanie

Kawa magazyn Kawa magazyn Polityka Obserwuj notkę 1

(Wyjaśnienie).

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do komentarzy nt. Harry Trumana (4.4.10.) wyjaśniamy, zwłaszcza osobie podpisującej się „waldburg”, że wpis nie był tłumaczeniem, jak mylnie odebrał to komentator. Natomiast Maciej Słomczyński nie był autorem wpisu! Zamieszczone przez redakcję wyjaśnienie pod tekstem dotyczyło tylko zdania z „Makbeta” w tłumaczeniu Macieja Słomczyńskiego. Słomczyński, pisarz i znany tłumacz, przetłumaczył na polski, m.in. wszystkie dzieła Szekspira. Umarł w 1998 r...

Jeśli chodzi o G. Orwella, którego zaleca „waldburg”, to tytuł brzmi „You and the Atomic Bomb” (inaczej niż napisał waldburg). Demokracja jest bowiem rzeczownikiem, a nie zaimkiem. Poglądy Orwella są ciekawe na tyle, że miałby spore szanse w programie „Idol”, np.the connection between the discovery of gunpowder and the overthrow of feudalism by the bourgeoisie”. Dla Orwella było to zapewne urzeczywistnienie słów Hobbesa: “Omnis animi voluptas, omnisque alacritas in eo sit est, quod quis habeat, quibuscum conferens se, possit magnifice sentire de se ipso”.* Natomiast myśl, że “The atomic bomb may complete the process by robbing the exploited classes and peoples of all power to revolt, and at the same time putting the possessors of the bomb on a basis of military equality.” dość zgrabnie wyraża sposób myślenia W. I. Lenina.Dywagacje Orwellowskie o atomie w trzy miesiące po wybuchu, w którym setki tysiące ludzi wyparowało, usmażyło się lub gniło żywcem, mogły robić wrażenie na gospodyniach domowych. Widać jednak, że jeszcze ponad pół wieku później, dzięki waldburgowi, Orwell wiecznie żywy.

*Dobre samopoczucie człowieka polega na tym, by móc być o swoich walorach dobrego zdania przy porównaniu z kimkolwiek innym (tłum. G. Orwellus).

Michał Szymczyk

Już w sprzedaży Piszą dla nas m.in.:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka